تبلیغات در اینترنتclose
شجاعت علی رضی الله عنه در غزوه‌ احد
زمان جاری : سه شنبه 20 آذر 1397 - 7:13 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم


ارسال پاسخ
تعداد بازدید 113
نویسنده پیام
hiva320 آفلاین


ارسال‌ها : 17
عضویت: 11 /2 /1391
سن: 19

تشکر شده : 10
شجاعت علی رضی الله عنه در غزوه‌ احد
علی رضی الله عنه در غزوه‌ احد


در جنگ اُحُد مبارزه بین علی و طلحه بن عثمان كه پرچمدار مشركان بود آغاز شد، طلحه چند بار درخواست رقیب و مبارز کرد، علی بیرون آمد و خطاب به ‌او گفت: سوگند به خدا تو را رها نخواهم كرد تا خداوند تو را با شمشیرم به جهنّم پیش براند ‌یا مرا با شمشیر تو راهی بهشت ‌نماید. طولی نكشید كه علی رضی الله عنه او را با ضربه ای از شمشیر بگونه‌ای نقش بر زمین كرد كه عورتش لخت گردید و گفت: پسر عمو! تو را به خدا و پیوند خویشاوندی قسم می‌دهم! علی برگشت و او را نكشت، رسول الله صلی الله علیه و سلم تكبیر گفت و برخی از اصحاب به علی گفتند: چرا او را نكشتی؟ گفت: وقتی عورت پسر عمویم لخت شد مرا به پیوند خویشاوندی سوگند داد. لذا از او شرم كردم([1]).
علی بعد از دست به گریبان شدن لشکر و پس از شهادت مصعب بن عمیر، پرچم را به دست گرفت و در این جنگ علیرغم این كه مسلمانان تلفات شدیدی متحمل شدند، تعداد زیادی از مشركان نیز كشته شدند. علی در دفاع از رسول الله صلی الله علیه و سلم با آزمایش و بلای سختی روبرو گردید.([2]) او بود كه بعد از افتادن پیامبر به داخل چاله دست مباركش را گرفت.([3]) در این جنگ بود كه تعداد قابل ملاحظه‌ای از برگزیدگان مهاجرین و انصار به شهادت رسیدند و این امر اندوه عمیقی در دل رسول الله صلی الله علیه و سلم به جای گذاشت و حتّی شخص رسول الله صلی الله علیه و سلم از ضربات دشمن در امان نماند، در این جنگ چهره‌ی مبارك ایشان زخمی‌ شد و فاطمه دختر پیامبر صلی الله علیه و سلم و همسر حضرت علی رضی الله عنه به مداوای زخمهای او و قطع خون جاری از بدنشان كه ‌از صورت و ریش مبارك سرازیر بود پرداختند.([4])
در همین جنگ شجاعت و دلاوری علی بیشتر آشكار شد، آن گاه كه خبر كشته شدن رسول الله صلی الله علیه و سلم شایع شد، علی به جستجو پرداخت و معتقد بود كه دیگر زندگی پس از رسول الله صلی الله علیه و سلم هیچ خیری نیست و غلاف شمشیرش را شكست و چنان با خشم به دشمن حمله كرد كه راهش را باز گذاشتند تا خودش را به رسول الله رساند.([5]) و در كنار ایشان ایستادگی و دفاع كرد، همانگونه كه قهرمانان از حریم خویش دفاع می‌كند، در آن روز شانزده زخم بر بدنش وارد شد.([6]) بعد از آنكه سپاه مشركان از میدان جنگ عقب نشینی كرد، پیامبر صلی الله علیه و سلم علی را به تعقیب آنان فرستاد تا بداند مسیر حركت سپاه دشمن به كدام سوی است و خطاب به علی فرمود: «در پی اینها برو و ببین چه كار می‌كنند و قصدشان چیست؟ اگر شتران را سوار شدند و اسبها را ‌یدك كشیدند، بدان كه قصدشان مكّه‌ است و اگر سوار بر اسبها شدند و شتران را بدون سوار گذاشتند، بدان كه می‌خواهند به مدینه حمله كنند، سوگند به ذاتی كه جانم در دست اوست اگر آهنگ مدینه كنند، با سرعت هر چه تمام‌تر به سوی آنها خواهم شتافت و با تمام توان با آنان خواهم جنگید». 


علی رضی الله عنه می‌گوید: به دنبالشان رفتم ببینم چه كار می‌كنند. دیدم شتران را سوارند و اسبها را‌ یدك می‌كشیدند و رو به سوی مكّه كردند.([7]) علی رفت و خبر سپاه مكّه را به رسول الله ‌داد.
در این روایت درسها و عبرتهاست، از جمله:
- شجاعت رسول الله صلی الله علیه و سلم ، چرا كه داخل صفوف و سپاهیان دشمن در محاصره‌ای تنگ قرار گرفته بود، تا حدّی كه علی رضی الله عنه با تلاشی فراوان نتوانست خودش را به ‌او برساند. علی رضی الله عنه پس از اینكه رسول الله صلی الله علیه و سلم را پیدا كرد، دید در قلب سپاه دشمن با آنها می‌جنگد و زخمهای متعددی بر بدن مبارك ایشان وارد شده ‌است.
- پیامبر صلی الله علیه و سلم با هوشیاری و مراقبت دقیق، تحركات دشمن را دنبال می‌كرد و مسائل جاری را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌داد و به پیامدهای كار دشمن توجّه داشت.
- نیروی بلند و والای روحیه‌ ایشان در اعلام آمادگی برای جنگ با مشركان در صورت حمله به مدینه به خوبی آشكار می‌شود.
- این روایت بیانگر این است كه رسول الله صلی الله علیه و سلم به علی اعتماد كامل داشته‌است و شناخت ایشان از معدن مردان بزرگ به جا و صحیح بوده ‌است.
- جوانمردی و رعایت مکارم اخلاق در عملكرد علی آنگاه كه پس از عریان شدن عورت دشمن، او را رها کرد و نكشت و برگشت، رسول الله صلی الله علیه و سلم نیز او را تأیید كرد و این رفتار به ما ارزش گذشت را می‌آموزد و از آن می‌آموزیم كه چگونه فضائل اخلاقی را نسبت به دشمن و حتّی در میدان جنگ رعایت كنیم. 
- وجوب فداكاری و جانفشانی در راه خدا و با چنین روحیه‌ای اسلام را به پیروزی می‌رساند و شهدا را به بهشت می‌رساند و این همان چیزی است كه برخی از مهاجرین و انصار در این جنگ و دیگر جنگها از خود به نمایش گذاشته‌اند.
- استفاده كردن از امكانات، واجب است و به همین علّت پیامبر صلی الله علیه و سلم برخی از اصحاب را در كوه ‌احُد مستقر کرد، لیكن نافرمانی كردند و پایین آمدند و این‌یكی از اسباب شكست بود.
- از این روایت شجاعت و جوانمردی علی ثابت می‌شود، چون اگر دلاور نبود با دیدن آن سپاه هرگز به میدان نمی‌رفت چراكه ‌احتمال كشته شدنش زیاد بود.([8])


زیرنویسها:
[1] - السیره‌الحلبیّة 2/497 – 498.
[2] - البدایة و النهایة 7/224.
[3] - السیرة النبویة ابن هشام 3/89..
[4] - بخاری، ش4075.
[5] مسلم با شرح نووی 12/148.
[6] - مسند ابی یعلی. 1/415-1416 اسناد آن حسن است، خلافة علی عبدالحمید فقیهی ص39.
[7] - البدایة و النهایة 4/41.
[8] - السیرة النبویة صلابی 2/145، غزوة احد، ابی فارس 65-69.


به نقل از: سیره أمیرالمؤمنین علی بن أبی طالب رضی الله عنه و شخصیت و عصر او، تألیف: دكترعلی محمد محمد صلابی


ما را از دعای خیرتان بی بهره نسازید .

شنبه 25 شهریور 1391 - 11:24
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
تشکر شده: 1 کاربر از hiva320 به خاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند: maher &
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :


تماس با ما | شجاعت علی رضی الله عنه در غزوه‌ احد | بازگشت به بالا | پیوند سایتی RSS